بانک مقاله های آموزشی و فرهنگی

وب سایت شخصی محمود حسینی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه نخست در باره کتاب ،مطالعه ویادگیری آمادگی وپیش دبستانی نقاشی و شخصیت کودک (برگ هایی از یک کتاب)


نقاشی و شخصیت کودک (برگ هایی از یک کتاب)

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

مهرانگیز ملائی‏:اعظم لاریجانی‏ اگر زبان نقاشی‏های کودکان را بدانیم، متوجه می‏شویم که در ورای شکل و ساخت نقاشی‏ها،چیزهایی از شخصیت‏ کودک قابل درک است.بعضی از موضوع‏های نقاشی،برای تحلیل‏ ساده‏تر از بقیه است؛زیرا مدت‏هاست که‏ روان شناسان آن‏ها را بررسی کرده‏اند.

درک و فهم نقاشی‏های کودک و آن‏چه که می‏خواهد بیان کند،برای‏ والدین و مربیان بسیار لازم است.در این قسمت به تحلیل‏های روان‏شناسان‏ از نقاشی‏های کودکان با موضوع‏هایی‏ چون آدمک،خانه،درخت،خورشید،ماه، حیوانات و خانواده اشاره می‏شود.

 

1-شکل آدم‏48

هنگامی که کودک شکل آدم رامی‏کشد،قبل از هر چیز شکل خود را، همراه با درکی که از بدن و تمایلاتش‏ دارد،بیان می‏کند؛در واقع بین بعضی‏ خطوط آدمک نقاشی شده و خصوصیات‏ روانی و جسمی خود کودک ارتباطهای‏ مشخصی وجود دارد.اگر اعضای آدمک‏ در مجموع متناسب باشد،احتمال بسیاری‏ وجود دارد که کودک کاملا سازگار باشد. (به تصویر صفحه مراجعه شود)اگر برعکس،آدمک مثلا در اندازه‏ای‏ بسیار کوچک یا در گوشه‏ای از کاغذ کشیده شده باشد؛نشانه‏ی آن است‏ که کودک خود را کم ارزش و پایین‏تر از دیگران می‏داند.اگر این نوع بها دادن به‏ خود در چند نقاشی ادامه پیدا کند،نشان‏ دهنده‏ی خجالتی بودن است و ممکن‏ است تا حد تمایل به ناپدید شدن نیز پیش برود.در نقاشی،فقدان دست و بازو نیز علامت کم بها دادن به خود و احساس ناامنی است.

2-خانه‏49

خانه،نماد پناه‏گاه و هسته‏ی اصلی‏ و کانون گرمی بخش خانواده است‏ که می‏تواند مورد علاقه یا تنفر کودک‏ باشد.برخی از خانه‏هایی که کودکان‏ ترسیم می‏کنند،دارای باغچه،گل، درهای بزرگ،پنجره،پرده‏های‏ رنگین و دودکش بخاری هستند و اگر کودک در این خانه احساس زندگی‏ سعادت مندانه‏ای داشته باشد،خانه را دل باز نشان می‏دهد.برعکس ممکن‏ است کودک شکل خانه‏ای را بدون در ورودی و دل‏گیر،که از بقیه‏ی خانه‏ها نیز جا مانده،با دیوارهای بلند و تنها و منزوی بکشد که نشان دهنده‏ی احساس‏ کودک درباره‏ی روابط نامطلوب درون‏ خانه است؛در هر حال،کشیدن این نوع‏ خانه‏ها در سنین مختلف کودک،معانی

رشد معلم » شماره 221 (صفحه 19)

رسول خدا(ص): خدا دوست دارد عمل اندک اما پیوسته باشد تا بنده فراتر از توانش به مشقت نیفتد. صحیح مسلم‏ گوناگونی پیدا می‏کند.در سنین پنج تا هشت سالگی،نشان دهنده‏ی خجالتی‏ بودن کودک و وابستگی شدید او به‏ مادر است.بعد از هشت سالگی،احساس‏ خود کوچک بینی و تنهایی کودک را می‏نمایاند و در نوجوانی،نشان دهنده‏ی‏ شرم و حیای زیاد است.هنگامی که پدر و مادر از هم جدا شده باشند،خانه به دو قسمت تقسیم می‏شود و اغلب،دارای دو در ورودی است که یک قسمت از خانه‏ نماد زندگی خانوادگی واقعی و دیگری‏ نشانه‏ی زندگی تحمیل شده بر کودک‏ است.

3-درخت‏50

برخی روان شناسان از شکل درخت‏ برای شناخت شخصیت کودک استفاده‏ کرده‏اند.برای تحلیل نقاشی درخت‏ باید سه قسمت آن را مشخص کرد که عبارت‏اند از:ریشه،تنه،شاخه‏ها و برگ‏ها.

ریشه که در زمین فرو رفته و درخت‏ را تغذیه می‏کند،نماد ناخودآگاه تمایلات‏ درونی است؛تنه،بیان‏گر مشخصات‏ دائمی و عمیق پایدار شخصیت و شاخه‏ها و برگ‏ها،بیان‏گر راه‏های ارتباطی کودک‏ با دنیای خارج است.

تنه‏ی درخت ممکن است کوتاه‏ یا بلند کشیده شود.بچه‏ها در سنین‏ پیش دبستانی،تنه‏ی درخت را بلند ترسیم می‏کنند؛ولی بعد از این سن بلند بودن درخت اغلب نشان دهنده‏ی عقب‏ افتادگی فکری،بیماری عصبی یا آرزوی‏ بازگشت به دنیای دوران کودکی و قبل‏ از مدرسه است.تنه‏ی درخت اگر کوتاه‏ کشیده شود،نشان‏گر جاه‏طلبی و بلند پروازی کودک است که ممکن است‏ مستقیم و صاف یا کج کشیده شود که‏ در حالت دوم،نشان‏گر بی‏ثباتی کودک‏است.

شکل شاخه‏ها و برگ‏ها نیز معانی‏ مختلفی دارند؛درختی که دارای‏ برگ‏های زیاد و درهم باشد با درختی‏ که شاخه‏های آن هرکدام به سویی‏ کشیده شده‏اند از لحاظ معنی تفاوت‏ دارند؛حالت اول،بیان‏گر شخصیت در خود فرو رفته‏ی کودکی است که آمادگی‏ تغییر و تحول ندارد؛ولی حالت دوم که‏ درخت شاخه‏های فراوانی دارد،نمایان‏گر حساسیت شدید کودکی است که مسائل‏ را به سادگی می‏فهمد و قادر به برقراری‏ ارتباط با دیگران است و در عین حال، می‏تواند به راحتی خود را با محیط سازگار سازد.

4-خورشید و ماه‏51

تصویر خورشید بیان‏گر امنیت، خوش‏حالی،گرما،قدرت و به نظر برخی از پژوهش‏گران نماد پدر مطلوب‏ است.وقتی رابطه‏ی کودک و پدر خوب‏ است،همیشه خورشید در نقاشی‏های‏ کودک به‏طور کامل در حال درخشیدن‏ است و هنگامی که این ارتباط مطلوب‏ نیست،خورشید پشت کوه ناپدید است. اگر کودک از پدرش بترسد،خورشید به رنگ قرمز تند یا سیاه(که مضطرب‏ کننده است)کشیده می‏شود؛با این وجود نحوه‏ی نمایش خورشید،مانند سایر موضوع‏های نقاشی،ممکن است به حال‏ و حوصله‏ی لحظه‏ای کودک بستگی‏ داشته باشد و نه به تفاهم یا عدم تفاهم‏ بین کودک و پدر؛بنابراین قبل از هر قضاوت و تعبیری بهتر است چند نقاشی‏ کودک را بررسی کنیم تا دریابیم که آیا این پدیده مرتب تکرار می‏شود یا نه در آن‏ گاه به تحلیل آن بپردازیم.

به نظر بسیاری از تحلیل‏گران،ماه‏ اغلب نشان دهنده‏ی نیستی است؛زیرازمانی که که خورشید(نماد زندگی)ناپدید می‏شود،ماه ظهور می‏کند؛به همین‏ دلیل بسیاری از کودکان در نقاشی‏هایی‏ که از قبر و قبرستان می‏کشند،ماه را به‏ تصویر می‏کشند.

5-حیوانات‏52

اگر وجود حیوان در نقاشی کودک‏ اهمیت خاصی کسب کند،ممکن است‏ به دلیل و فور حیوان در دوروبر او و یا احساس گناه و تقصیری باشد که کودک‏ در موقعیت‏های خاص پیدا کرده و چون‏ جرئت ترسیم گناهش را ندارد،ترجیح‏ می‏دهد احساسات و عادات و تمایلات‏ خود را در قالب حیوان نشان بدهد و او را وادار به انجام حرکت و رفتاری کند که‏ خود شجاعت و قدرت ابراز آن را ندارد.

گرایش‏های پرخاش گرانه،غالبا به‏ سوی شخص یا شی‏ء دیگری معطوف‏ می‏شود و کودک نیز همیشه راهی پیدا می‏کند تا نقش‏های بد را به دیگران منتقل‏ کند.در دوران کودکی،این‏جا به جایی‏ پرخاش گرانه غالبا در مورد حیوانی درنده‏ انجام می‏گیرد که نماد فشارهای درونی‏ و مخفی کودک است؛مثلا کودکی که‏ ناخودآگاه به برادر کوچکش که تازه به‏ دنیا آمده،کم‏وبیش حسادت می‏کند، گرگی می‏کشد که برادر نوزادش را در تخت خوابش تهدید می‏کند؛درحالی‏که‏ پدر و مادر برای کشتن گرگ درنده به‏ طرف تخت خواب نوزاد می‏روند.گاهی‏ اوقات،مانند کابوس‏ها حیوان درنده در مقابل کودک قرار می‏گیرد.

برگرفته از:«روان‏شناسی بازی» دکتر محمد علی احمدوند

 مجله رشد معلم » نیمه دوم اسفند 1386 و نیمه اول فروردین 1387 - شماره 221 و 222 (از صفحه 18 تا 19)

این مطلب را در سایت خود درج کنید

جهت درج این مطلب در وب سایت خود,
متن زیر را کپی و در مطالب سایت خود وارد نمایید.
پیش نمایش :


 
مطالب مرتبط :

» بهترين سن آموزش نقاشي

راه‌هاي بسيار متفاوتي براي آموزش نقاشي كودكان وجود دارد. بهترين كار در قدم اول تفكيك گروه‌هاي سني است. زيرا تفاوت سن يعني تغيير باورها،...

افزودن نظر
کد امنیتی
بازنشانی

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی

آخرین مطالب بازدید شده


سخن روز

رنه دکارت

خواندن کتاب های خوب مانند سخن گفتن با برترین انسان ها در سده‌های گذشته است.

اطلاعات سايت

اعضا : 46
مطالب و محتوا : 1201
مشاهده بازدیدهای مطالب و محتوا : 6755843

نظرسنحی

ارزیابی شما از عملکرد وزارت آموزش و پرورش چیست؟
 

روز شمار

 
جمعه
1395
آبان
7
 

عضویت و ورود به سایت

با سلام عضویت شما راگرامی می دارم .

منتظر بازدید مجدد شما از سایت مقالات آموزشی و فرهنگی و نظرات سازنده تان می باشم محمود حسینی

آمار بازديدكنندگان

بازديد امروز192
بازديد ديروز :317
بازديد اين ماه :8351
بازديد كل :359712
بيشترين بازديد روزانه :841